Bo okna są ważne, czyli o roli okien w termomodernizacji budynku

Stare domy wymagają termomodernizacji. Oczywiście zanim do niej dochodzi musi zostać wykonany audyt energetyczny, który pozwoli sprawdzić szczelność i to jak działa wentylacja w pomieszczeniu. Jeśli pozostaje się przy wentylacji mechanicznej, to oczywiście najczęściej wymienia się kocioł grzewczy, a także okna i drzwi na takie o lepszych parametrach termoizolacyjnych. Jednak najpierw trzeba sprawdzić termoizolację dotychczasowych okien. Można tego dokonać stosując technikę termowizyjną. to pozwoli sprawdzić, gdzie w domu występują mostki termiczne oraz, co wymaga zaizolowania. Oczywiście elementem termomodernizacji jest również ocieplenie dachu, a także elewacji, jeśli jest pozbawiona ocieplenia. Przejdźmy jednak do kwestii okien. Jakie najlepiej wybrać?

Technika termowizyjna pozwoli sprawdzić czy dookoła okna występują mostki termiczne, jeśli tak, to zostało zamontowane starą metodą. Obecnie okna montowane są techniką ciepłego montażu, co zapewnia ich maksymalną szczelność w połączeniu z parametrami technicznymi. Okno montowane w warstwie ocieplenia, czyli z jednej strony taśmie paroprzepuszczalnej. Warstwę środkową ochraniającą ościeżnicę stanowi pianka poliuretanowa, a wewnętrzną taśma paroizolacyjna. Przy takim zabezpieczeniu i dodatkowo wybraniu profilu okiennego o odpowiedniej ilości i grubości komór zapewnia się odpowiednią termoizolację. Jej źródłem są także uszczelki zewnętrzne i znajdujące się wewnątrz profilu. Ponadto duże znaczenie mają również szyby, gdyż wybór potrójnych może dodatkowo obniżyć współczynnik przenikania ciepła, czyli de facto jego utraty.

Budynek usytuowany przy drodze szybkiego ruchu – dobór okien PCV

Jeśli blisko budynku powstałą droga szybkiego ruchu i mimo zastosowanych ekranów dźwiękoszczelnych dochodzi jeszcze hałas, można dodatkowo zwiększyć izolację akustyczną okien, które mogą chronić przed hałasem na poziomie 45 decybeli. W przypadku budynków nieosłoniętych od wiatru bardzo istotne znaczenie ma również wytrzymałość wiatrowa konstrukcji ramy. W takim przypadku trzeba zdecydować się na najwyższe parametry, czyli C6. Podobną ochronę od wiatru warto stosować, kiedy wymienia się okna w wieżowcu na wyższym piętrze, gdzie odczuwalność wiatru jest zawsze na znacznie wyższym poziomie. Oczywiście jednym z ważnych parametrów jest również wodoszczelność, określana w skali do 10. Za odpowiednią wartość często wybieraną uznaje się 7A. Oczywiście mieszkając w osłoniętym od wiatru miejscu można zdecydować się również na niższą. Okna PCV powinny mieć również sporą przepuszczalność światła słonecznego, dzięki temu oszczędza się na energii. Lepsze parametry wpływają na cennik okien, jednak na termomodernizacji nie można oszczędzać.

Okna pełnia niezwykle istotną rolę w termomodernizacji, gdyż to przez źle zaizolowane ucieka przynajmniej 20% ciepła. Stąd trzeba wziąć pod uwagę usytuowanie domu, a także warunki klimatyczne i podjąć możliwie najlepszą decyzję.

Add a Comment