Drzwi drewniane – wytrzymałe i stabilne

Drzwi ekskluzywne

Drzwi drewniane to zakup na całe lata. Niezbyt często przychodzi nam kupować nowe drzwi. Zazwyczaj tylko przy okazji przeprowadzki do nowego domu lub mieszkania. Drzwi generalnie dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne. Tak, jak sama nazwa wskazuje, różnią się zastosowaniem. Co za tym idzie podczas ich wyboru powinniśmy kierować się różnymi cechami pożądanymi w danym modelu. Na co zwracać uwagę?

Wybieramy drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne powinny odznaczać się bardzo dużym stopniem wytrzymałości. Jest to najważniejsza bariera, która oddziela potencjalnego złodzieja od wnętrza naszego mieszkania. Kosztują one nieco więcej w porównaniu do drzwi wewnętrznych. Priorytetem powinny być dla nas parametry techniczne danego modelu. Drzwi zewnętrzne pełnią zupełnie inną rolę niż drzwi wewnętrzne, i tym samym również ich cena jest nieco inna.

Podczas wyboru drzwi zewnętrznych w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Samo określenie, że drzwi są „antywłamaniowe” jest zbyt ogólne. Różne elementy drzwi posiadają atesty i odznaczają się cechami antywłamaniowymi, które mierzone są klasami. Możemy mieć więc super bezpieczny zamek, jednak bardzo słabe zawiasy. W jaki sposób podejść do wyboru drzwi drewnianych, tak, aby były poważną zaporą do pokonania dla złodzieja? Najprościej jest zwracać uwagę na poziom klasy antywłamaniowej, i dobrać wszystkie elementy drzwi na podobnym poziomie. Elementów tych jest dość sporo. Wspomnieć należy chociażby o zamku, wręgach i bolcach zapobiegających wyważeniu, blasze montowanej w ościeżnicy czy wkładkach i szyldach antywłamaniowych. Bezpieczeństwo to podstawa.

Poza zabezpieczeniem lokalu przed włamaniem należy również wziąć pod uwagę skuteczne zabezpieczenie go przed warunkami atmosferycznymi, a przede wszystkim zaś przed utratą ciepła. Szczelne drzwi zewnętrzne charakteryzują się wysokim stopniem izolacji cieplnej. Oznacza to że zapobiegają uciekaniu ciepłego powietrza na zewnątrz, równocześnie nie wpuszczając chłodnego powietrza do środka. Jest to niezwykle ważne, przede wszystkim w okresie grzewczym. Drzwi i okna mogą narażać nas na poważne wydatki związane z ogrzewaniem w zimie, jeżeli nie są szczelne. Dlatego poziom izolacji cieplnej drzwi zewnętrznych jest tak istotny. Warto wiedzieć, że drzwi z drewna sosnowego są cieplejsze od drzwi z drewna dębowego.

Wybieramy drzwi wewnętrzne

W porównaniu do drzwi zewnętrznych przy wyborze drzwi wewnętrznych mamy o wiele szersze pole do manewru. Dzieje się tak dlatego, że parametry funkcjonalne nie są już dla nas aż tak istotne, i możemy skupić się na kwestiach estetycznych. Drzwi wewnętrzne są ważnym elementem wystroju wnętrz. Drewniane drzwi wewnętrzne świetnie pasują do prawie każdej aranżacji, od klasycznych po nowoczesny minimalizm.

Drzwi wewnętrzne odpowiadają za pierwsze wrażenie, jakie pomieszczenie wywiera na gościach, zanim jeszcze do niego wejdą. Należy je traktować jako integralną część wystroju. Plan aranżacji danego pomieszczenia powinniśmy mieć już w głowie na etapie zakupu drzwi, tak, aby wszystkie elementy ze sobą odpowiednio współgrały.

Drzwi-drewniane-wewnetrzne-olchaWalory estetyczne nie są jednak jedynymi, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wewnętrznych. Ważna jest także ich funkcjonalność. Mówiąc o funkcjonalności mamy przede wszystkim na myśli rodzaj drzwi. Istnieje wiele ich rodzajów, zaś różne będą różnie sprawdzać się w innych warunkach. Mamy chociażby drzwi przesuwne, łamane, modułowe czy płaskie. Daje nam to szeroką paletę rozwiązać w naszym domu. Inne drzwi będziemy chcieli zamontować do łazienki, inne jako rozdzielenie garderoby od sypialni; dzięki drzwiom przesuwnym lub łamanym można zagospodarować nieco więcej miejsca w małych pokojach. Opcji jest wiele, i osoba z dobrą wyobraźnią będzie miała duże pole do popisu przy aranżacji całego mieszkania w sposób optymalny użytkowo.

Gdzie zamówić?

W przypadku obu rodzajów drzwi problem jest podobny – czy zakupić dany model w markecie, czy też w salonie formowym? Pierwsze rozwiązanie jest tańsze, jednak musimy liczyć się z tym, że materiały z jakich wykonane będą drzwi mogą być słabsze. W marketach mamy również o wiele mniejszy wybór, zwłaszcza, jeśli chcemy zakupić drzwi z ciekawym, niezbyt popularnym wykończeniem. Market zazwyczaj oferuje niewielki wybór, ale w dużych ilościach. W salonie z drzwiami zapłacimy nieco więcej, jednak mamy większe pole do popisu jeżeli chodzi o wybór. Plusem jest też fakt, że przeważnie możemy zamówić od razu montaż danych drzwi. Jest to spor plus, gdyż montaż drzwi, zwłaszcza zewnętrznych, może nastręczyć nie lada trudności osobie bez odpowiedniego doświadczenia.

One Comment

Add a Comment