Klimatyzacja w domu w praktyce

klimatyzacjaCoraz więcej osób, szukając sposobu na wysokie temperatury latem, decyduje się na montaż klimatyzacji w domu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów takich urządzeń różniących się sposobem montażu, ceną i parametrami technicznymi. Jak wybrać klimatyzator do swojego domu? Podpowiadamy.

Kiedy warto zdecydować się na montaż klimatyzacji w swoim domu?

Istnieje szereg czynników, które mają wpływ na temperaturę we wnętrzu domu. W związku z tym w niektórych mieszkaniach mimo wysokich temperatur na zewnątrz, wewnątrz nadal utrzymuje się optymalna temperatura, a w niektórych mimo komfortowych warunków na zewnątrz jest duszno i gorąco. Często o komforcie cieplnym we wnętrzach decydują np. szklane ściany, duże okna lub drzwi tarasowe, które latem powodują przegrzewanie pomieszczeń. Niedostateczna ilość osłon słonecznych, czyli niestosowanie markiz lub żaluzji również wpływa no zbyt mocne nagrzewanie się pomieszczeń.

Mieszkania usytuowane na poddaszu są dużo bardziej narażone na przegrzanie niż te na niższych kondygnacjach. Warto również zwrócić uwagę na izolację ścian. Jeżeli jest dobrze dobrana, nie powinny występować problemy z przegrzewaniem. Ważna jest też wysokość pomieszczeń — im będą niższe, tym wyższa temperatura będzie w nich panowała.

Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzacja w Krakowie oferuje kilka rodzajów urządzeń. Najtańsze rozwiązania to modele przenośne, które można przenosić z jednego do drugiego pomieszczenia. Ich wadą jest głośna praca i niewielka moc chłodząca, a także zaburzenie estetyki wnętrz spowodowane koniecznością odprowadzenia na zewnątrz rury. Kolejnym rozwiązaniem są monoblokowe klimatyzatory jednoczęściowe. Są to urządzenia stacjonarne, które instaluje się na przykład na ścianie budynku. Ich wadą jest jednak dość uciążliwy hałas.

Najczęściej wybierana jest klimatyzacja Split, która składa się z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej. Charakteryzuje się większą wydajnością niż poprzednie modele i mniejszym hałasem. Ostatnim rodzajem, również bardzo często spotykanym są klimatyzatory Multisplit, które działają na takiej zasadzie jak modele Split, jednak umożliwiają regulację temperatury w kilku pomieszczeniach. Ich wadą jest hałas, który jest słyszany na zewnątrz.

Jak dobrać klimatyzator do wielkości mieszkania?

Dobór mocy klimatyzatora powinien być uzależniony od wielkości mieszkania. Najlepiej jeśli obliczenia wykonają specjaliści z firmy Santier.pl. Najprostszą, szacunkową metodą jest przyjęcie przelicznika, w którym 10 m2 powierzchni odpowiada 1 kW mocy chłodzenia. Metoda ta jest skuteczna jeżeli nasze mieszkanie ma standardową wysokość 2,5 m. Jeśli jednak jest wyższe, należy wziąć pod uwagę kubaturę w m3 pomnożoną przez 40. Wówczas otrzymamy moc chłodniczą wyrażoną w watach.

Add a Comment