Kolorystyka okien i jej znaczenie

Dawniej okna miały za zadanie przede wszystkim dawać bezpieczeństwo i chronić przed zimnem. Nikt specjalnie nie skupiał się na walorach estetycznych czy kompozycji i stylu. Dziś postrzegamy te kwestie zupełnie inaczej. Chcemy czuć się dobrze w naszych wnętrzach, mamy świadomość że stylistyczny misz-masz zaburza harmonię i utrudnia odpoczynek w naszych czterech ścianach. Również zewnętrzny wygląd domu nabrał znaczenia i projekt elewacji stawiamy na równi z projektem wnętrza. To wszystko powoduje, że bardzo starannie dopasowujemy każdy element jak chociażby kolor okien.

Jak dobrać kolor okien?

Najlepiej jest gdy współgra on z odcieniem drzwi, bramy garażowej, dachu, parapetów czy rynien. Wówczas tak dopracowana całość prezentuje się bardzo elegancko. Jeszcze jakiś czas temu dominowała neutralna biel, która pasowała do każdego koloru dachu czy parapetów. Dziś coraz częściej inwestorzy decydują się na odcienie drewnopodobne, nawet jeżeli kupują okna PCV. Zaawansowana technologia oklein powoduje, że z daleka nie sposób odróżnić prawdziwego drewna od okleiny w takim kolorze. Poza ceną jest to kolejny argument przemawiający za zakupem plastikowych okien. Coraz częściej decydujemy się również na inne niż białe ramy okienne we wnętrzu. Modne stało się odsłanianie okien poprzez rezygnację z firan a często nawet i zasłon. Wyeksponowany wówczas piękny kolor ram okiennych może stanowić stylowy element wystroju wnętrza. Właściciele mieszkań w bloku, gdzie rodzaj i kolor okien jest z góry ustalony przez spółdzielnię również znajdą rozwiązanie, które ich usatysfakcjonuje. Producenci okien oferują podwójną kolorystykę czyli inny kolor okleiny od zewnętrznej i wewnętrznej strony okna.

Wybieramy okna pod kątem stylu wnętrza

Do nowoczesnych wnętrz najchętniej wybierane są kolory z pogranicza czerni i szarości. Antracyt czyli cieplejszy odcień grafitu stał się ostatnio prawdziwym hitem! Modne są również różne odcienie szarości. Ciemne kolory ram pasują również do stylu loftowego, podkreślając jego surowość. Grafitowy kolor okien doskonale prezentuje się na tle zielonego ogrodu, szczególnie w przypadku dużych okien tarasowych. Odcienie drewna to doskonały sposób na ocieplenie wnętrza. W zależności od nasycenia koloru pasuje od do różnych stylów wnętrzarskich.

Jasne drewno nawiązujące do surowości tego naturalnego materiału i pasuje do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim. Ciemniejsze odcienie doskonale komponują się z rustykalnymi meblami i stylem prowansalskiej wsi. Bardzo ciemne odcienie drewnianych ram, ocierające się o mahoniowe nuty pasują do klasycznych wnętrz z masywnymi meblami, skórzanymi kanapami i klasycznymi dywanami.

Białe okna to klasyka i neutralność, która pasuje zarówno do tradycyjnie urządzonych wnętrz jak i nowoczesnych mieszkań. Kolor ram wtapia się w tło białych ścian przez co okna nie są wyrazistym elementem wystroju. Wybierając kolor okien do wnętrza kierujmy się zasadą aby komponowały się one z odcieniem podłogi, listew przypodłogowych oraz drzwi wewnętrznych.


Artykuł sponsorowany przez Domatus.pl

Add a Comment