Jak malować zewnętrzne ściany domu

Jak malować zewnętrzne ściany domu

Dobrze wykonane malowanie zewnętrznych ścian domu nie tylko wydłuży ich żywot, ale i podniesie estetykę oraz zwiększy wartość całego domu. Zanim podejmiesz się odświeżenia swojej elewacji dowiedz się więcej o tym, jak najlepiej możesz się przygotować do nanoszenia farby w sposób szybki i profesjonalny.

Malowanie ścian na zewnątrz domu to ogromne wyzwanie i sporo pracy. Na szczęście cały włożony wysiłek jest tego wart. Dzięki minimalnej inwestycji w narzędzia i materiały oszczędzisz sporo pieniędzy, wydłużysz czas życia ścian oraz zwiększysz wartość domu. Co najważniejsze, sprawisz też, że będzie wyglądał jak nowy i zacznie przypominać współczesne, profesjonalne projekty domów.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Chociaż narzędzia i farby to spory wydatek, to zlecenie malowania elewacji profesjonalistom może kosztować Cię wiele razy więcej. Oszczędności mają jednak swoją cenę. Dobrze wykonana praca malarska wymaga niezliczonych godzin starannego przygotowania. Jeżeli zatem chcesz podjąć się odświeżenia elewacji samodzielnie, zaplanuj na to i poświęć całe lato. Właśnie tyle czasu zajmie Ci przygotowanie i malowanie domu nawet o średniej wielkości. Malowanie zewnętrzne wymaga ogromnej cierpliwości i wytrwałości. Będziesz potrzebować bystrego oka, pewnej dłoni i trochę praktyki malowania ostrych, prostych linii. Ponadto potrzebne Ci będą siły, aby wspinać się i ustawiać wysokie drabiny.

Kup wysokiej jakości narzędzia malarskie

Malowanie elewacji będzie przebiegało sprawniej, jeśli zaopatrzysz się w dobre narzędzia. Zalecamy zakup co najmniej dwóch, najwyższej jakości syntetycznych pędzli do nakładania farby lateksowej. Oprócz tego przydać się może jeden pędzel o prostych włosach na duże powierzchnie oraz pędzel do malowania krawędzi pod kątem oraz do pokrywania farbą trudno dostępnych detali. Do nanoszenia farby na duże obszary sztukaterii lub cegły należy kupić zestaw wałków składający się także z ciężkiej podstawki – korytka na wałek. Przyda się także teleskopowy kij oraz wygodne wiaderko na farbę, które nie będzie zmuszało do każdorazowego zejścia z drabiny na ziemię w celu zaczerpnięcia farby.

Wybierz najlepszą farbę

Sklepy z farbami mogą Ci pomóc w doborze kolorystyki i oszacowania potrzebnej ilości farby do pomalowania Twojej elewacji. Wybieraj farby, które uzupełniają detale architektoniczne Twojego domu i pasują do charakteru sąsiedztwa. To zwykle pierwszy krok do udanego malowania. Znajdź broszury w sklepie z farbami z kolekcjami kolorów. Wiele sklepów z farbą posiada wśród personelu profesjonalnych projektantów, którzy mogą pomóc Ci wybrać kolor idealny. Początkowo kup jedynie małą puszeczkę każdego z wybranych kolorów i pomaluj nimi fragment małej powierzchni na ścianie domu. W ten sposób ocenisz, czy przykładowy odcień wygląda tak samo dobrze już po pomalowaniu. Jeśli nie spodoba Ci się uzyskany efekt, zmień kolory i spróbuj ponownie. Następnym krokiem jest wykonanie pomiarów domu. Zwróć uwagę na rodzaj powierzchni, na przykład sztukaterie lub panele. Zlicz wszystkie drzwi i okna. Dzięki tej informacji pracownicy sklepu z farbami pomogą Ci obliczyć ilość farby, której potrzebujesz. Planuj nakładanie dwóch warstw farby akrylowej na bazę. Kup najlepszą farbę, na jaką możesz sobie pozwolić. Dobra farba jest łatwa do nakładania, pokrywa dużo lepiej i jest bardziej trwała. Zalecamy kupno farb z lekkim połyskiem. Są one bardziej odporne na blaknięcie i łatwiejsze w czyszczeniu niż farba o efekcie matowym.

One Comment

Add a Comment