Nowoczesna elewacja – jakie materiały się na niej sprawdzą?

nowoczesna elewacjaPotocznie nazywana „skórą budynku”, elewacja decyduje o tym, jak Twój dom będzie wyglądał na zewnątrz. Poprawia wygląd zewnętrzny, zapewniając jednocześnie odpowiednią ochronę przed zużyciem eksploatacyjnym budynku. Dlatego jest ostoją w architekturze, od razu poprawiając wygląd obiektów budowlanych. Różne materiały mogą zapewnić efektowną elewację. Asortyment do wyboru pozwala bawić się designem i pokazać swój gust. Dobrze zaprojektowana elewacja cieszy oko właściciela nieruchomości i wzbogaca atrakcyjność budynku dla odwiedzających. Oto niektóre z najpopularniejszych materiałów stosowanych na nowoczesne elewacje

1. Powłoki metalowe

Jeśli elewacja budynku determinują sposób, w jaki komunikuje się on z otoczeniem, to materiałem jest językiem. Chociaż elewacje metalowe były wcześniej kojarzone z budynkami przemysłowymi lub prefabrykowanymi, to obecnie coraz częściej można je zobaczyć również w przestrzeniach domowych. Takie materiały na elewacje domów można bardzo szybko zamontować. Co więcej, są w pełni wydajne i funkcjonalne.

2. Naturalny kamień

Zewnętrzne okładziny elewacji wykonane z kamieni były stosowane na przestrzeni dziejów. Powłoki te oferują różne kolory i faktury, co nadaje ścianom elegancki i charakterystycznego stylu. Oprócz tego kamień na elewację zapewnia również doskonałą izolację termiczną i akustyczną przed wilgocią. Materiał znany jest z dobrej jakości twardości i odporności, w zależności od wybranego typu. Bardzo zróżnicowane są również wykończenia kamieni. Możliwości, jakie daje kamień elewacyjny, sprawiają, że jest to doskonały wybór na ściany zewnętrzne na przykład dla nowoczesnego domu mieszkalnego.

3. Cegła

Mury to tradycyjny system budowy ścian, który wykorzystuje różne materiały, takie jak cegły, płytki lub kamienie. Zazwyczaj ściany te mają charakter konstrukcyjny i można je tworzyć różnymi technikami. Mogą one obejmować użycie zaprawy lub wymianę gliny, jako elementu przyczepności między ścianami.

4. Beton

W dzisiejszych czasach betonowe elewacje są widziane w budynkach współczesnej architektury. Wykonany z różnych tekstur i odcieni szarości lub bieli, materiał ten nie wymaga poważnej konserwacji, ponieważ jest bardzo trwały.

5. Szkło

Szkło jest również popularnym materiałem przy projektowaniu elewacji. Zamiast tworzyć wiele otworów, same elewacje szklane wpuszczają do budynku wystarczającą ilość światła. Tylko ramy i ścianki działowe tworzą w konstrukcji obudowy. Ochrona przed słońcem i konserwacja to dwa kluczowe czynniki, o których należy pamiętać w przypadku wyboru szklanych fasad.

Add a Comment