Nowoczesność i funkcjonalność, czyli okna nietypowe

We współczesnych projektach architektonicznych okna pełnią niezwykle ważną funkcję. To właśnie stolarka nietypowa taka jak: wielkogabarytowa, z elementami łuku, czy też o oryginalnych kształtach, nadaje budowli niepowtarzalny charakter. Na jakie elementy powinniśmy zwrócić uwagę planując zakup nietypowej stolarki, aby móc cieszyć się funkcjonalnymi i estetycznymi oknami?

Okna łukowe

To bardzo dekoracyjny rodzaj stolarki okiennej. Najczęściej możemy spotkać je w budynkach w stylu dworkowym lub eleganckich zabytkowych kamienicach. Świetnie wpisują się także w nowoczesne projekty, jednak tam wykorzystywane są zazwyczaj pojedyncze elementy łukowe.

Podejmując decyzję o zastosowaniu okien łukowych musimy rozważyć wszystkie za i przeciw. Musimy ustalić podział przeszklenia na tzw. kwatery, gdzie będą umieszczone skrzydła oraz jaki będzie sposób ich otwierania. Nie miej istotne są prace przygotowawcze oraz pomiarowe. W przypadku przeszkleń łukowych niezbędne jest precyzyjne wymiarowanie. Należy dokładnie określić wysokość całkowitą okna, szerokość, wysokość elementu prostego oraz promień gięcia elementu łukowego. Czasami zdarza się tak, że skrzydło rozwierne w oknie łukowym ma różnej długości przeciwległe boki. Zawiasy mocowane są zazwyczaj na zewnętrznym krótszym boku, jednak można także zastosować na stałym słupku od strony wewnętrznej.

Kupując okna łukowe warto wybrać takie, których właściwości są zbliżone do okien prostokątnych. Do tego rodzaju okien zalecane są na całym obwodzie wzmocnienia oraz dodatkowo wklejaną szybę, która również poprawi statykę okna.

Różne kształty i kolory

Profil PVC daje możliwość produkowania okien o różnych nietypowych kształtach. Oprócz wspomnianych wyżej łuków, mogą być także trójkąty, trapezy, a nawet wieloboki. Postęp technologiczny umożliwia produkowanie okien o kształcie jaki tylko chcemy. Nawet w przypadku nietypowych kształtów nie następuje pogorszenie parametrów izolacyjności. Tak samo jak w przypadku okien standardowych wszystko zależy od rodzaju profilu oraz zastosowanego pakietu szybowego. Jeżeli zdarzy się tak, że okno nietypowe będziemy chcieli zakupić z innego materiału niż pozostała stolarka okienna w domu, wówczas warto wybrać podobny kolor i kształt profili, aby nie zaburzać spójności wystroju.

Oprócz nietypowych kształtów firma Domel oferuje bogatą paletę kolorystyczną. Istnieje także możliwość wyprodukowania okna w dwóch różnych kolorach, od wewnątrz inny kolor, a inny od zewnątrz. Dzięki temu jesteśmy w stanie idealnie dopasować kolor okna zarówno do ścian jak i do elewacji budynku.

Wielkogabarytowe

Wielkogabarytowe konstrukcje z dużymi przeszkleniami a także drzwi tarasowe nadają piękna i elegancji dla całej konstrukcji. Jednak im większe okno tym są bardziej rygorystyczne normy co do wykonania. Konstrukcja musi być przede wszystkim stabilna i sztywna, aby wytrzymała ciężar skrzydła oraz silne podmuchy wiatru.

W bogatej ofercie firmy Domel także można znaleźć konstrukcje wielkogabarytowe np. przesuwne drzwi tarasowe. Decydując się na drzwi tarasowe warto wybrać opcję z automatycznym sterowaniem skrzydłami.

Add a Comment