Ocieplanie budynku – tylko poliuretanem

Ocieplanie budynku - tylko poliuretanem

Wełna mineralna i styropian to powszechnie wykorzystywane materiały do tworzenia izolacji cieplnej budynków komercyjnych i mieszkalnych w Polsce. Są one jednak wypierane przez izolację z poliuretanu, która ma wyższą klasę gęstości i przenikalności ciepła. W użyciu są zarówno elastyczne pianki poliuretanowe nanoszone metodą natryskową, jak i sztywne płyty poliuretanowe PIR. Z którego sposobu ocieplenia budynku najlepiej skorzystać?

Porównanie sztywnej i elastycznej pianki poliuretanowej

W izolacjach termicznych stosowane są obecnie dwa rodzaje materiałów zaliczane do rodziny poliuretanów:

  • PUR – poliuretan, z którego produkowano do niedawna płyty warstwowe,
  • PIR – poliizocjanuran, używany do produkcji płyt PIR – można spotkać się też z innym nazewnictwem produktowym tych płyt izolacyjnych: Thermano, Izolite, Kingspan Therma, Recticel Eurothane, Eurofloor i Powerdeck, Bauder, Izopir, termPIR, IKO Enetherm.

W obu przypadkach izolacja z poliuretanu pozwala na ocieplenie ścian, czy dachów. Skład chemiczny obu materiałów jest bardzo podobny: wyprodukowano je z izocyjanianu i poliolu, wraz z aktywatorami i stabilizatorami. Proporcje ilości izocyjanianu decydują o zakwalifikowaniu pianki poliuretanowej do PIR lub PUR.

Sztywna i elastyczna pianka poliuretanowa mają zupełnie inne cechy szczególne, decydujące o jakości, trwałości i poziomie izolacji budynku:

Cechy izolacji termicznej Typ pianki poliuretanowej
Elastyczny PUR Sztywny PIR
Współczynnik przewodzenia ciepła – lambda 0,040 – 0,035 0,025 – 0,0222
Gęstość pozorna mierzona w kg/m3 8-12 33-70
Rozszerzalność cieplna < 5 < od 2,5 do 7,5
Wytrzymałość na ściskanie w kPa >4 >180
Wytrzymałość na rozciąganie w kPa > 20 > 300
Przyczepność do podłoża >10 > od 150 do 550

Jak widać – sztywna pianka PIR w okładzinie ma o wiele większą gęstość pozorną, co daje w efekcie lepszy współczynnik przewodzenia ciepła  – czyli lepsze parametry izolacyjne. Piankę natryskową można porównać parametrami do styropianu – z tą różnicą, że za natrysk przyjdzie nam zapłacić kilku-krotnie raza więcej. Krótko mówiąc – w takim wyborze nie ma żadnej logiki. Jeśli zależy nam na najwyższych parametrach izolacyjnych – warto zdecydować się na sztywną pianę PIR.

Zastosowanie sztywnej piany poliuretanowej PIR

Sztywne płyty izolacyjne PIR są uniwersalne i można je zastosować nie tylko do izolacji ścian, ale i dachów płaskich oraz skośnych, posadzek i fundamentów. Płyta o grubości 120 mm np. Thermano PIR jest odpowiednikiem wełny mineralnej o grubości 200 mm albo płyty styropianowej o grubości 190 mm. Sztywna pianka poliuretanowa jest odporna na rozpuszczalniki, ma niski poziom nasiąkliwości, nie chłonie wody jak wełna, jest niepalna i daje dużo bardziej efektywne izolowanie cieplne od innych materiałów stosowanych w termoizolacjach dotychczas.

Więcej o wykorzystaniu płyt ze sztywnej pianki poliuretanowej PIR można przeczytać na stronie: https://www.steelprofil.eu/oferta/plyty-izolacyjne-poliuretan-poliizocyjanurat-pir/ .

Add a Comment