Jak wykończyć dom – praktyczne pomysły

Budując dom swoich marzeń, na wskroś i to pod wieloma względami analizujesz konstrukcję – od dawna wiesz, że dom powinien być funkcjonalny a przy tym piękny i oczywiście bezpieczny. Jednak czy wiesz, jak ważną rolę odgrywa w Twoich planach… elewacja? Dbałość o prace wykończeniowe sprawi, że budynek będzie nie tylko wizualnie atrakcyjny, ale także wolny od wilgoci i ciepły. Oto kilka cennych porad, które mogą Ci się przydać.

Jak wykończyć budynek? To pytanie, które zadaje sobie każdy, kto jest na końcowym etapie budowy własnego domu. Solidnie wykonana elewacja zapewnia nie tylko estetyczny wygląd. Odpowiednie wykończenie ochroni ściany przed nadmierną wilgocią, a także pozwoli na uniknięcie nadmiernego wytracania ciepła zimą. Od czego więc zacząć? Listwy elewacyjne są niezwykle ważnym elementem budowlanym, posiadają wiele funkcji, a co za tym idzie – korzyści z ich zastosowania na różnych polach można mnożyć bez końca!

Sztuka elewacji – wyróżnij się na tle innych

Każdy z nas chce wyróżnić swój dom na tle innych. Są na to skuteczne sposoby – oryginalny kolor ścian, ekstrawaganckie ozdoby. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem klasycznych rozwiązań, możesz pozostać przy tradycyjnej formie i zaszaleć odrobinę z dodatkami. Bonie elewacyjne to elementy dekoracyjne stosowane już w czasach starożytności. Obecnie dekorowane w ten sposób są zarówno całe fasady, jak i pojedyncze elementy, np. narożniki. Istnieje wiele metod, pozwalających na zastosowanie tego rodzaju zdobienia. Wykonane z tworzywa sztucznego listwy elewacyjne przeznaczone do boniowania umożliwiają najszybsze i najtrwalsze uzyskanie zadowalającego efektu. Jak to działa? Po naklejeniu listew, pola pomiędzy nimi wypełnia się zaprawą tynkarską. Po stwardnieniu tynku listwy są usuwane. To wszystko!

Pomoc w montażu ocieplenia

Odpowiednio wyprofilowane listwy elewacyjne wykonane z aluminium lub tworzywa sztucznego mogą służyć również do montażu ocieplenia. Ten rodzaj listew nazywamy startowymi – ponieważ dopiero po ich zamontowaniu można rozpocząć dalsze działania nad termoizolacją budynku. Dlaczego? Ich obecność znacznie ułatwia pracę, ponieważ umożliwia prawidłowe wypoziomowanie, a także uzyskanie równej linii klejenia płyt styropianowych do ścian. Ponadto, listwy chronią dolną część płyt przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. atakiem gryzoni.

Skuteczna ochrona przed wilgocią

Mieszkając w kraju, w którym przez większość miesięcy w roku towarzyszą nam opady atmosferyczne, nie można zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu elewacji przed wilgocią. Najskuteczniejszym sposobem jest zamontowanie listew o funkcji odwadniającej. Do takich należą kapinosy, czyli wykonane z tworzywa PCV okapniki z siatką. Listwy montowane są miejscowo – tylko tam, gdzie w czasie opadów wymagane jest odprowadzenie nadmiaru wody, czyli m.in. nad oknami, pod balkonem czy gzymsem.

Jak widzisz, listwy elewacyjne charakteryzują się wieloma funkcjami. Dzięki niniejszemu artykułowi zyskałeś cenną wiedzę, która pomoże Ci przebrnąć przez ostatnie szlify prac wykończeniowych. Do dzieła!

Add a Comment