Jak czyścić elewację i jakie środki zastosować, aby jak najdłużej cieszyć się czystą i wolną id mikroorganizmów fasadą?
Pielęgnacja fasady zabezpiecza ją przed powstawaniem trudnych do usunięcia później zabrudzeń i mikroorganizmów.
Czym myć elewację?
Do czyszczenia i pielęgnacji elewacji warto stosować dedykowane produkty, przeznaczone do usuwania zabrudzeń, które najczęściej pojawiają się na fasadzie.
Do mycia elewacji trzeba stosować środki myjące z substancjami aktywnymi, które usuną kurz, sadzę czy tłuste zanieczyszczenia. Preparat przeciw mikroorganizmom powinien skutecznie działać na jak najwięcej rodzin glonów, grzybów i pleśni – ta właściwość powinna być przetestowana i potwierdzona badaniami.
Jak myć elewację?
Metoda czyszczenia elewacji zależy od stopnia jej zabrudzenia. Powszechnie stosuje się do tego agregat do mycia wodą pod ciśnieniem. W przypadku miejsc szczególnie zabrudzonych potrzebne jest czyszczenie wstępne (mechaniczne) za pomocą szczotki.
Do wody warto dodać środek czyszczący i aplikuje go pod ciśnieniem. Jeśli na elewacji są intensywne zabrudzenia preparat myjący należy zaaplikować na te miejsca i zostawić na pewien czas, aby substancje aktywne zdążyły zadziałać. Potem środek czyszczący spłukuje się pod ciśnieniem lub bieżącą wodą.
Jak czyścić elewację z mikroorganizmów?
W przypadku, gdy na elewacji rozwijają się glony lub jeśli chce się ją zabezpieczyć przed rozwojem mikroorganizmów, trzeba użyć preparatu z substancjami biobójczymi. Sposób czyszczenia wybiera się w zależności od intensywności porastania.
Kiedy warstwa mikroorganizmów jest duża, należy usunąć ją mechanicznie. Dedykowany do tego celu preparat aplikuje się ręcznie za pomocą szczotki ryżowej.
Algi usuwamy wodą pod ciśnieniem lub bieżącą i nakładamy preparat znowu – tym razem, by ochronić elewację przed rozwojem glonów, grzybów i pleśni.
Proces oczyszczania elewacji jest indywidualny – inny dla każdego budynku, zarówno pod względem sposobu, proporcji zastosowanych środków, jak i czasu trwania.
Czy elewację można umyć samemu?
Tak. Jednak zaleca się, aby samodzielnie wykonywać raczej prace na niższych częściach budynków. Aby umyć wyższe kondygnacje potrzebne będzie rusztowanie lub mały podnośnik. Należy także pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i ze względu na użycie wody pod ciśnieniem wyposażyć się w ochronne rękawice i okulary.
Aby cieszyć się piękną elewacją, dobry pomysłem jest wykorzystanie systemowych rozwiązań, które odpowiednio ze sobą współpracują. Weber ma w ofercie pełną gamę produktów dla elewacji – należą do nich: systemy ociepleń, tynki dekoracyjne, farby, zaprawy, preparaty gruntujące oraz środki pomocnicze.
źródło: Weber
a mycie pod ciśnieniem można stosować do wszystkich powierzchni, czy do któryś jest mniej wskazane?
ja czyszczę nawet siding, więc można 😉