Najprostszą metodą na odświeżenie fasady jest jej malowanie. Prace możemy przeprowadzić sami, bez pomocy fachowców. Jak to zrobić? Podpowiada Tomasz Jarzyna, product manager w firmie Baumit.
W miarę upływu czasu ściana wykończona tynkiem cienkowarstwowym ulega zabrudzeniu i częściowemu zniszczeniu. Zabrudzenia pojawiają się najczęściej przy zakończeniach parapetów, obróbkach blacharskich, balkonach. Jednym ze sposób na odświeżenie elewacji jest jej mycie – ręcznie lub ciśnieniowo wodą z dodatkiem specjalnego środka o właściwościach czyszczących i pielęgnacyjnych.
Jednak brud to nie jedyny wróg fasad. Problem, który jest znacznie groźniejszy od zanieczyszczeń, stanowią wszelkiego rodzaju mikroorganizmy. I choć roślinność jest ważna w naszym życiu i chętnie się nią otaczamy, w przypadku otynkowanych ścian, powtarzane jak mantra „szanuj zieleń” momentalnie traci rację bytu.
Charakterystyczne zazielenienie powierzchni to znak, że została ona zaatakowana przez glony i porosty, które mogą stanowić zagrożenie dla stanu technicznego elewacji.
Najprostszym sposobem pozbycia się zielonych nalotów jest zastosowanie podczas czyszczenia środka do usuwania grzybów i alg, a następnie przemalowanie elewacji farbą z dodatkiem bezpiecznych biocydów, które chronią elewację przed nieproszonymi lokatorami.
Malowanie renowacyjne
Szeroka paleta barw, w jakiej współcześnie występują farby fasadowe, pozwala na dowolność w ich wyborze. Elewacja jest wizytówką budynku. Aby była nią przez długie lata, od farby fasadowej powinniśmy wymagać zdecydowanie więcej niż tylko atrakcyjnego koloru. Pamiętajmy, że powłoka malarska to nie tylko element systemu renowacji fasad, lecz także systemu ociepleń, a jej funkcją jest ozdoba i ochrona fasady.
Dobra farba fasadowa powinna być odporna na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, wiatr czy silne nasłonecznienie. Warto wiedzieć, że powłoki elewacyjne barwione są różnymi pigmentami, które charakteryzują się różną odpornością na działanie tych czynników. Naturalnym procesem są – zauważalne z upływem czasu – mniejsze lub większe zmiany kolorystyczne. Odcienie ciemniejsze blakną szybciej niż jaśniejsze. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować ze swoich architektonicznych planów.
Zanim przystąpimy do malowania
Zanim rozpoczniemy malowanie elewacji odpowiednimi środkami należy oczyścić elewację z istniejących zanieczyszczeń, a następnie pomalować farbą na takiej samej bazie jak odświeżana powłoka. Uniwersalnym rozwiązaniem jest zastosowanie farby silikonowej, którą można stosować na każdy rodzaj wyprawy.
Używając odpowiednich produktów możemy zabezpieczyć nasze ściany na długi czas. Nie uchronimy się jednak przed potrzebą okresowej renowacji. Na szczęście przywrócenie blasku elewacjom jest współcześnie bardzo łatwe i szybkie, a przy wyborze wysokiej jakości produktów – daje długotrwałe efekty.
Ciekawy artykuł.
Mnie czeka malowanie elewacji w przyszłym roku. Dziękuję za artykuł:)
cenne fachowe wskazówki