Polskie projekty architektoniczne otrzymują na świecie coraz więcej nagród a w efekcie o dokonaniach rodzimych architektów coraz lepiej mówi się za granicą. Wybrane polskie obiekty zaprezentowano ostatnio także w „World Atlas Book” – ekskluzywnym albumie o architekturze, którego premiera odbyła się podczas słynnego La Biennale di Venezia. Wspólnym mianownikiem pokazanych budynków są nowoczesne elewacje wykonane z włoskich spieków kwarcowych Laminam.
Spieki kwarcowe nazywane są tworzywem przyszłości: bazują na naturalnych komponentach, ale mają parametry dostosowane do potrzeb nowoczesnego budownictwa. Poza popularnym zastosowaniem jako wykończenie ścian i podłóg, stanowią także nowe rozwiązanie na fasady budynków. Zdecydowali się na nie m.in. projektanci Politechniki Wrocławskiej, Tarnowskich Term czy obiektów komercyjnych w Warszawie i Kielcach. Do wyboru tego materiału przekonały ich zarówno względy estetyczne, jak i niemniej ważne walory funkcjonalne.

Spieki kwarcowe, mimo że bardzo cienkie i lekkie, są odporne na uszkodzenia, zarysowania czy głębokie ścieranie. Zaawansowane technologie zastosowane w procesie produkcyjnym płyt sprawiają, że są łatwe do czyszczenia i dezynfekcji oraz odporne na mróz, ogień i promienie UV. Dzięki temu, nie zmieniają koloru, parametrów i właściwości bez względu na warunki pogodowe. Dzięki zastosowanej technologii produkcji, są odporne na zanieczyszczenia powietrza, porosty i glony, nie przyjmują też graffiti. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku stosowania ich na zewnątrz budynków. Najlepszym dowodem na to, że wygląd elewacji pozostaje bez zmian na przestrzeni lat jest budynek fabryki Laminam we włoskim Fiorano Modenese.

Elewacja ze spieków kwarcowych – zalety
Z estetycznego punktu widzenia, ogromną zaletą płyt ze spieków kwarcowych jest ich wielkość – 100 x 300 cm. Tak duże płyty wyglądają szlachetnie i nowocześnie, a przy tym ograniczają problemy związane z duża liczbą fug jak w przypadku zastosowania małych płytek (zwłaszcza na zewnątrz budynku, w tym na tarasie czy wokół basenu). Co ważne dla architektów i projektantów, tej samej kolekcji spieków kwarcowych można użyć zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Jeśli chcemy osiągnąć efekt spójności architektury, to wprost wymarzona sytuacja. Do wyboru jest wiele faktur (powierzchni) i kolorów płyt.
W kolekcjach oferowanych przez Laminam znajdziemy zarówno odcienie chętnie stosowanych na elewacje brązów i beży, jak i modne szarości i grafity. Kolekcje obejmują także modele nawiązujące wyglądem do drewna, marmuru czy z metalicznym wzorem i połyskiem. Absolutną nowością jest wzór Star Maker, zaprojektowany przez jednego z najlepszych polskich designerów Maca Stopę. Został stworzony z myślą o największym polskim biurowcu Warsaw Spire, a nagrodzony tytułem Best of The Best w prestiżowym konkursie RED DOT Design Award 2016.
Ostatni ważny aspekt stosowania spieków kwarcowych na elewacjach to ich montaż. Można je kleić bezpośrednio do ocieplenia, przy czym wówczas producenci klejów do płyt elewacyjnych zalecają zastosować mniejszy format płyty, np. 50 x 150 cm. Można również tworzyć elewacje wentylowane i wykorzystywać najbardziej klasyczne systemy – klejenie bezpośrednie do profili aluminiowych czy montaż płyt w ramach na podkonstrukcji aluminiowej.
System wieszania płyt elewacyjnych na ramie aluminiowej cechuje się między innymi tym, że można go instalować w każdych warunkach pogodowych i do dowolnej wysokości budynku. Rozwiązaniem, które zyskuje jednak coraz więcej zwolenników jest zaś THERMOLAM – gotowy panel termoizolacyjny do samodzielnego montażu.
Parametry techniczne, funkcjonalne i estetyczne spieków kwarcowych sprawiają, że coraz częściej w polskich miastach spotykamy stworzone z nich elewacje. Polscy architekci odnajdują w płytach Laminam materiał, który na projektowanych przez nich fasadach tworzy unikalne kompozycje i podkreśla nowoczesną bryłę budynku.
pierwszy raz o nich słyszę, ale wyglądają bardzo fajnie