Wiele prac budowlanych czy elewacyjnych jest prowadzonych na wysokościach. Prace te nie byłyby możliwe gdyby nie odpowiednia wyposażenie. W pracach na wysokościach niezbędne są specjalistyczne konstrukcje, czyli rusztowania. To dzięki nim jest możliwa praca na wysokości znajdującej się poza zasięgiem ludzkich rąk. Jakie jest zastosowanie rusztowań fasadowych?
Czym są rusztowania fasadowe?
Rusztowania fasadowe są nazywane również rusztowaniami elewacyjnymi. Oznacza to, że wykorzystywane są przede wszystkim do prac przy elewacji budynków – mieszkalnych, biurowców, hal i magazynów, a także mostów i obiektów przemysłowych. Rusztowania fasadowe we Wrocławiu są wykonane najczęściej ze stali lub aluminium. To gwarantuje ich trwałość i zapewnia bezpieczeństwo pracy. Do prac elewacyjnych wykorzystywane są różne rusztowania. Najpopularniejsze są tak zwane warszawskie, które wykorzystuje się przy pracach na małych obiektach, gdyż ich wysokość nie przekracza 15 metrów. Rusztowania modułowe pozwalają na łatwe dopasowanie się do niestandardowej elewacji budynku. Rusztowania przejezdne, to z kolei lekkie konstrukcje, które można przesuwać z miejsca na miejsce.
Do jakich prac wykorzystuje się rusztowania?
Rusztowania budowlane we Wrocławiu wykorzystywane są głównie do prac budowlanych, takich jak tynkowanie, ocieplanie budynku, malowanie elewacji i tym podobne. Mogą być także wykorzystywane do prac remontowych czy konserwacyjnych w budynkach zabytkowych. Wykorzystywane są także zakładach i halach produkcyjnych w celu naprawy danego modułu. Można ich więc używać zarówno na zewnątrz budynków, jak i we wnętrzu. Rusztowania pozwalają na swobodny dostęp do trudnych zakamarków, które znajdują się na wysokościach.
Rusztowania nie tylko pozwalają na pracę na wysokościach, ale przede wszystkim dzięki nim zachowane jest bezpieczeństwo pracowników. Odpowiednio zmontowane, z zachowaniem wszelkich norm i standardów, zapewniają bezpieczną pracę na wysokościach, jak również bezpieczeństwo osób, które znajdują się wokół rusztowań.