Elewacja zewnętrzna naszego domu dużo mówi o naszym własnym guście. Dawno już minęły czasy, gdy każdy dom na osiedlu posiadał takie same, szare i smutne mury. Gdy tylko najlepsze jakościowo farby stały się ogólnie dostępne, wszystkie budynki na polskich ulicach i w gospodarstwach prywatnych zaczęły odzyskiwać swój dawny blask. Jest to możliwe jedynie dzięki umiejętnemu zastosowaniu kolorów.
Jeśli nie widzimy w sobie naturalnych zdolności do korzystnego doboru barw elewacji, zawsze możemy skorzystać z gotowych katalogów wnętrzarskich, gdzie zamieszcza się multum pomysłów na to, w jaki sposób efektownie i niedrogo odświeżyć domową elewację zewnętrzną. Łączenie kolorów tylko z pozoru wydaje się trudne. Kolory w elewacji najlepiej dobierać na zasadzie przeciwieństw. Jeśli jeden z kolorów stosowanych do malowania murów jest ciemny, oczywistym będzie, że dla przełamania kolorystycznego przyda się barwa jasna. Dzięki temu obie barwy nie zleją się ze sobą i będą w jednakowym stopniu widoczne.
Jeśli wybieramy intensywny odcień czerwieni do pokrycia murów, możemy przełamać go delikatnym różem, beżem, czy też szarością. Z czerwienią współgrać całkiem dobrze może także średniej intensywności fiolet liliowy oraz brąz. Biała elewacja dopuszcza wszelkie ewentualności, ponieważ biały jest tak uniwersalnym kolorem, że można sobie tutaj pozwolić na liczne eksperymenty.
Można zauważyć pewną tendencję w doborze koloru elewacji w ostatnim czasie. Nowo budowane domy a także te stare, które odnawiamy bardzo często malujemy na różne odcienie bieli a ciemniejsze odcienie szarości czy granatu stosujemy przy malowaniu dodatków takich jak obramowania okien, wnęki przy drzwiach wejściowych czy szeroki pas u dołu budynku. Jasna elewacja nadaje nowoczesny i świeży wygląd budynkom mieszkalnym. Dom wydaje się większy bardziej elegancki.
Nie tylko krycie kolorem po całości
Pokrywanie elewacji domu jedną czy dwiema barwami to nie jedyne rozwiązanie techniczne. Jeśli cała elewacja ma jasne kolory lub jednolitą barwę, można zastosować malowanie wzorów. Mogą mieć one różny charakter – folklorystyczny, kubistyczny lub inny. Kompozycje plastyczne na elewacji naszego domu przypominać mogą nieco murale. Z ich pomocą nasze domy z pewnością wyróżnią się na tle innych! Kolorowa elewacja każdy dom zmienia nie do poznania. Sprawia, że z przyjemnością spędza się czas na zewnątrz, przy sąsiedztwie intensywnych kolorów.
Co jeszcze na elewację?
Od zawsze starano się czymś urozmaicić elewację domów aby nie ograniczać się wyłącznie do gładkich powierzchni tynku. Dziś możliwości na uzyskanie ciekawego efektu jest znacznie więcej i nie musimy już działać amatorsko i domowymi sposobami. Na rynku znajdziemy na przykład tynki strukturalne, którymi możemy pokryć całość elewacji lub tylko elementy jak wnęki i obramowania drzwi i okien. Można również w tych miejscach zastosować coś na wzór sztukaterii jaki znamy z wnętrz mieszkań, oczywiście wykonanych z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Do wyboru mamy także imitację cegieł, którymi można obkleić dół budynku oraz narożniki. Bardzo modne ostatnio stało się łączenie tynków z drewnem. W tym celu stosuje się albo panele z prawdziwego drewna albo alternatywne panele z tworzywa sztucznego, które do złudzenia imitują ten naturalny surowiec.
artykuł sponsorowany przez: Ms-Meble24.pl