Szeroka gama dostępnych na rynku wiertarko-wkrętarek różni się między sobą często detalami. Jak to jednak bywa – czasami mało eksponowany szczegół oferty może robić bardzo dużą różnicę w jakości dwóch niemal identycznych produktów. Ze względu na ogromną popularność wiertarko-wkrętarek i fakt, że przydają się w wielu codziennych sytuacjach, warto wiedzieć, jak czytać ich etykiety.
Dlaczego warto mieć wiertarko-wkrętarkę?
Bez względu na to, czy jesteś pasjonatem majsterkowania, czy też wręcz odwrotnie – migasz się od domowych prac z pełną świadomością, wiertarko-wkrętarka może ułatwić Ci życie. Z jej pomocą skręcisz nowe meble znacznie szybciej niż za pomocą ręcznego wkrętaka, dokręcisz luźne śruby w rowerze albo samochodzie, zamontujesz haczyk na kurtki, powiesisz obrazek na ścianie albo zrobisz otwór pod nowe zawiasy w starej szafce. Za wiele z tych drobnych zadań profesjonaliści biorą naprawdę solidny napiwek, warto więc rozważyć samodzielne ich wykonanie.
Co znajdziemy w opisie wiertarko-wkrętarki?
Wszystkie elektronarzędzia mają w opisie produktu sporo informacji. Wiertarko-wkrętarki nie są tu wyjątkiem. Twardy i miękki moment obrotowy, udar, pojemność akumulatora, moc silnika, szczegółowe opisy i cyferki. Jeśli stoisz właśnie przed wyborem sprzętu do domu – podpowiemy, jak je interpretować oraz jaka ich wielkość będzie dla Ciebie korzystna. Zapraszamy do lektury oraz odwiedzenia sklepu z dużym wyborem narzędzi: https://www.narzedzia.pl/wiertarko-wkretarki,c3464/.
Moc, moment obrotowy i cała reszta
Wybierając dobrą wiertarko-wkrętarkę mamy pewność, że posłuży nam przez dłuższy czas bezusterkowo. Ważne jest także, by poradziła sobie z zadaniami, które planujemy przed nią postawić. Jeśli planujemy nią wiercić – odradzamy modele najtańsze. Sprawdzą się one przede wszystkim jako wkrętarka do prostych zadań, jak skręcanie mebli. Niekoniecznie musimy także zerkać na najwyższą półkę cenową – znajdziemy tam modele bardzo wytrzymałe, przeznaczone do codziennej, profesjonalnej pracy. W domu możemy nie mieć szans skorzystać z ich możliwości.
Cena wiąże się często z innym parametrem,a jest nim moc urządzenia. Decyduje ona z jaką prędkością jest w stanie kręcić się wiertło lub bit, co natomiast ma wpływ na to, z jakimi materiałami możemy pracować danym narzędziem. Podobnym parametrem jest miękki i twardy moment obrotowy. Twardy moment obrotowy określa prędkość z jaką wkręcana śruba zatrzyma się, gdy napotka twardy materiał. Miękki moment obrotowy to wartość, którą osiąga się wkręcając śrubę w twardy materiał, gdy śruba pomimo napotkania oporu dalej się wkręca. Prędkość obrotowa to z kolei wartość, z jaką obraca się wiertło. Im wartość ta jest szybsza, tym krócej potrwa wiercenie. Nie w każdym jednak materiale większa szybkość oznacza lepszy efekt.
Istotnym parametrem jest także napięcie i pojemność akumulatora. Ten pierwszy parametr ma bezpośrednie przełożenie na moc narzędzia, drugi natomiast informuje o tym, jak długo będziemy mogli pracować na jednym ładowaniu. Czas można wydłużyć dokupując drugą baterię. Często w oparciu o ten sam akumulator możemy także zasilać inne sprzęty: wiertarkę, dmuchawę do liści, podkaszarkę i wiele innych.