Naturalistyczna aranżacja ogrodu i samego domu doskonale sprawdza się w warunkach wiejskich. Chcąc stworzyć aranżacje w duchu filozofii hygge, gdzie bardzo ważne jest użycie naturalnych materiałów, a także kolorów natury, bądź też w stylistyce rustykalnej, gdzie takie nawiązania również są potrzebne albo nowoczesnej, minimalistycznej i ekologicznej, warto jej zaplanowanie zlecić profesjonalistom wykonującym projekty elewacji. W naszym poradniku przedstawimy kilka możliwości.
Wiejski dom w stylistyce skandynawskiej – jak możesz wykończyć elewację?
Wpisanie budynku w otaczający krajobraz może wiązać się z wyborem stylistyki skandynawskiej. Choć nasze krajobrazy nie przypominają tych skandynawskich, to jednak jest coś co je łączy, a mianowicie znaczne zalesienie. Lasów nie brakuje także w terenach wiejskich. Dlatego jeśli dom położony jest blisko lasu to aż prosi się o aranżację elewacji z użyciem tego materiału. Można wybrać sosnę, która kojarzy się zarówno z naszym krajobrazem jak i skandynawią. Świetnie sprawdzi się także dębowe wykończenie. Cała elewacja w drewnie to jedna z możliwości. Można oczywiście połączyć ją z tradycyjnym tynkiem. Jeśli na obszarze miejsca zamieszkania występują częste deszcze, to zamiast wyboru cienkowarstwowego tynku mineralnego, warto zdecydować się na silikatowy, który jest wysoce odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Warto do aranżacji wykorzystać deski zabezpieczone lakierobejcą, które będą doskonale się prezentować uwydatniając widoczne na powierzchni słoje i sęki.
Rustykalny dom wpisany w krajobraz – jakie masz możliwości?
Bardziej tradycyjną wersją elewacji domu na wsi jest rustykalna. To jeden z naturalnych wyborów. Tutaj również można posłużyć się drewnem, ale nad frontowym wejściem warto wykorzystać wykończenie z rzeźbionych desek, które sprawdzi się zwłaszcza w przypadku wiejskiego domu położonego w górach. Również okiennice mogą być podkreślone w ten sposób. Zamiast boni wykonanych w tynku, można zdecydować się na drewniane. W takiej sytuacji zaprawę tynkarską stosuje się tylko i wyłącznie pomiędzy drewnianymi listwami. Inną wersją może być zastosowanie cegły klinkierowej na elewacji lub płytek klinkierowych. Pomiędzy nimi można zdecydować się na kontrastujące fugi mrozoodporne. Można także wykonać elewację częściowo w płytkach klinkierowych i częściowo w drewnie. Taka elewacja może wpisać się w krajobraz, gdzie widoczne są jeszcze stare budynki ceglane gospodarstw rolnych.
Industrialny klimat na wsi? Czemu nie!
Ponieważ na wsi nie brakuje fabryk i większych gospodarstw np. przetwórstwa mlecznego, można zdecydować się również na wpisanie domu w przemysłowy krajobraz. Aranżacje industrialne są popularne nie tylko w mieście, ale również na wsi. Można wybrać wykończenie elewacji w betonie dekoracyjnym i jest to najbardziej surowa aranżacja. Ciekawie może prezentować się połączenie szarego tynku z kamieniami elewacyjnymi. Świetnie sprawdzi się łupek kwarcytowy, który przy okazji dodaje nieco kolorytu, gdyż występuje w cieniowanym odcieniu od brązu aż do odcieni brązowo-rdzawych. Dobrze będzie prezentował się również granit, np. użyty do wykończenia cokołu.
Ekologiczna aranżacja elewacji – o czym warto pamiętać?
Bardzo często projekty elewacji wykonywane są w stylistyce ekologicznej. Co to znaczy? Użycie materiałów, które nie powodują degradacji środowiska naturalnego, a także zwiększenie izolacyjności cieplnej budynku czy ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Świetnie sprawdzają się tu ceglane aranżacje i zielone ściany. Kluczowy jest tu dobór odpowiedniej roślinności i wykonanie właściwego systemu wentylacji. Rośliny są wysoce odporne zarówno na suszę, jak i wilgotne środowisko i mogą doskonale się prezentować przez wiele lat. Zielona ściana budynku doskonale się prezentuje na tle zielonego, wiejskiego krajobrazu.
W przypadku wykonywania projektów elewacji domów na wsi istotne znaczenie ma otaczająca natura oraz architektura. Możliwości jest naprawdę wiele, a architekci dokładają wszelkich starań by sprostać oczekiwaniom. Z takich usług warto korzystać także ze względu na to, że specjaliści potrafią odpowiednio dopasować materiały do warunków atmosferycznych, jakie występują na danym terenie.