Nietypowa bryła domu to sposób na oryginalność. Jednak aby wyróżnić swój budynek, inwestorzy coraz częściej stawiają także na unikatowe kolory i faktury tynku. Delikatne beże zastępowane są grafitami, granatami, a nawet czernią. Mimo że ciemne elewacje stają się coraz bardziej powszechne, wielu architektów i wykonawców wciąż obawia się ich stosowania. Warto przekonać się do używania ciemnych tynków – spektakularny efekt osiągniesz z łatwością, jeśli zastosujesz sprawdzony system elewacyjny.
Ciemne fasady są obecnie powszechnym trendem w budownictwie. Dotyczy to nie tylko prywatnych inwestycji, ale także budynków użyteczności publicznej. Najlepszy przykład mody na ciemne elewacje stanowi siedziba Służewskiego Domu Kultury w Warszawie. Budynek został wyróżniony Nagrodą Architektoniczną „Polityki” w 2014 r. Otoczone płotem wiejskie siedlisko z drewnianymi „chatami” zostało skontrastowane z dużą bryłą w kolorze czarnym.
Jednak ciemne fasady to według wielu rozwiązanie problematyczne. Krąży opinia, że ciemne kolory szybko płowieją, zaburzają proporcje budynku i pasują tylko do domów bez detali architektonicznych. Jeśli też tak myślisz, marka Caparol rozwieje Twoje wątpliwości. Poznaj systemy ociepleń Capatect Carbon, Longlife oraz Classic.
Obawa nr 1 – ciemna elewacja domu pasuje tylko do budynków o prostych bryłach
Kolory elewacji powinny odpowiadać nie tylko wizji architekta, ale także wymogom projektu budynku. Zazwyczaj przy bogato zdobionych domach warto zdecydować się na jeden kolor, który podkreśli wszystkie detale. Jeśli projekt domu zawiera dużo elementów dekoracyjnych takich jak wykusze czy ryzality, jednolita, ciemna elewacja – równie dobrze jak jasna – sprawi, że całość będzie spójna i harmonijna. Z kolei prostym bryłom ciemna fasada doda elegancji. Dużą zaletą ciemnych kolorów na elewacji jest także to, że prezentują się dobrze niemal w każdym otoczeniu. Pięknym tłem będzie dla nich zarówno industrialna zabudowa, jak i zielona ściana lasu.
Obawa nr 2 – ciemny tynk elewacyjny szybko płowieje
Pod wpływem ekspozycji na promienie UV ciemne barwy szybko tracą swoją pierwotną intensywność. Na rynku możesz jednak znaleźć takie systemy ociepleń, które pomogą zachować trwałość koloru na długo. Dzięki zastosowanej w produktach Caparol technologii Caparol Clean Concept® ciemne i intensywne odcienie zachowają swój doskonały przez wiele lat. Precyzyjnie dobrany skład spoiwa zapobiega efektowi termoplastyczności (czyli lepkości powłoki po nagrzaniu), przez który do elewacji trwale przyklejają się cząsteczki kurzu. Wyjątkowe właściwości hydrofobowe powierzchni zapewniają efekt samooczyszczania elewacji, dzięki czemu tynk elewacyjny zachowuje nienaganny wygląd. Z kolei nieorganiczne pigmenty użyte do barwienia zmniejszają do minimum efekt promieniowania UV.
W przypadku czarnych elewacji najlepiej sprawdzi się system Capatect Carbon umożliwiający zastosowanie bardzo ciemnych kolorów (w tym czerni), których współczynnik odbicia światła wynosi ≥ 5). Natomiast do ścian w kolorze szarym i grafitowym warto wybrać system Capatect Longlife (HBW > 15).
Obawa nr 3 – ciemne systemy elewacyjne dają przytłaczający efekt
Jeśli masz do czynienia z dużym budynkiem i boisz się, że ciemna elewacja domu zaburzy jego proporcje, pomyśl o rozświetlających elementach. Refleksy sprawią, że jednolita bryła nabierze lekkości. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie farby z satynowym połyskiem. Pokryta nią ściana będzie subtelnie mienić się w świetle słonecznym. Połysk uzyskasz także dzięki technice dekoracyjnej Brilliant. Efekt drobinek brylantu na tle głębokiej czerni doda elewacji wyjątkowej szlachetności. Spodoba się zwłaszcza wielbicielom stylu glamour.
Kolejna błyszcząca propozycja to zastosowanie na fragmentach ścian techniki dekoracyjnej Mika Black, Silver lub Gold. Ciemny, chłodny odcień ściany z efektem miki dobrze skomponuje się ze stolarką dekoracyjną w gamie grafitu lub w kontrastowych, jasnych i chłodnych kolorach. Wszystkie materiały dekoracyjne rozświetlające elewację dostępne są w systemie ociepleń Capatect Classic.
Mimo że elewacja domu w ciemnym kolorze pasuje do większości rozwiązań architektonicznych, ma swoje wymagania. Wybierając brąz, czerń lub szarość jako kolor fasady, zwróć szczególną uwagę na detale budynku. Bardzo istotne jest zestawienie kolorów ścian z takimi elementami, jak cokoły, brama garażowa, słupy, rynny, schody i podesty. W przypadku ciemnej elewacji zrezygnuj z żółtych plastikowych rur spustowych oraz stolarki okiennej i drzwiowej z drewna o ciepłym wybarwieniu. Postaw na jasne detale, ale w zimnych odcieniach.